Disfuncția erectilă severă – Implant de penis

Doctor Cristian Persu

O să vorbim astăzi despre disfuncția erectilă sau impotența, așa cum este cunoscută în popor și o să abordăm acest subiect pentru că avem o opțiune nouă de tratament, una foarte modernă.

Foarte modernă nu numai în țara noastră și cam oriunde în lume.

Ca introducere, disfuncția erectilă severă este acea formă de impotență organică pentru care tratamentele convenționale clasice nu au dat rezultate și atunci pacientul are nevoie de o soluție, să spunem permanentă pentru această problemă pe care nu a reușit să o rezolve. Soluția pe care o propunem noi este proteza de corpi cavernoși, implantul de penis așa cum mai este cunoscut, care este un dispozitiv mecanic, care se implantează chirurgical și care funcționează, așa cum ne așteptăm de la un dispozitiv mecanic, prin acționarea unei pompe. Avantajul major al acestei proceduri este că nu ratăm nicio activitate sexuală pe care ne-o propunem, pentru că dispozitivul mecanic este întotdeauna disponibil și gata de a fi utilizat, dar trebuie să scoatem în evidență – și pacientul trebuie să înțeleagă foarte bine – că această opțiune de tratament este una definitivă și ireversibilă. Practic, implantarea acestui dispozitiv impune distrugerea țesutului erectil pe care îl avem de la natură, astfel că reîntoarcerea la funcția erectilă de dinainte de operație nu mai este posibilă. Este deci o soluție definitivă și la care trebuie apelat numai în situația în care toate tratamentele convenționale au eșuat.