Histeroscopie cu rezecția polipilor endometriali și biopsie endometrială. Marsupializarea chistului bartholinian

Doctor Cristian Jumuga

Urmează să efectuez o intervenție chirurgicală la o pacientă în vârstă de 28 ani, pe care am diagnosticat-o cu chist bartholinian stâng persistent.

În antecedente, pacienta a mai prezentat un chist bartholinian de data aceea pe partea dreapta, pentru care au fost necesare două intervenții de marsupializare, reușindu-se în final rezolvarea problemei. De data aceasta, s-a repetat problema pe partea stânga. De asemenea, pacienta, de aproximativ 3 luni, prezintă menometroragii persistente, de cauză aparent neexplicată, motiv pentru care voi asocia în cadrul aceleiași intervenții chirurgicale, două operații:

Prima va fi o histeroscopie exploratorie, urmată de biopsie de endometru și, în ideea în care voi identifica și alte problem, voi sancționa și acele modificări. În a două etapă, voi efectua o evacuare a chistului bartholinian, urmată de marsupializare.